10. תמוך בממשלה שמיועדת לעם כולו ומנוהלת למענו.

אנשים וקבוצות מרושעים וחסרי מצפון יכולים לתפוס בכוח את שלטון הממשלה ולהשתמש בו למטרותיהם האישיות.

ממשלה שמאורגנת ומנוהלת אך ורק למען יחידים וקבוצות שמעוניינים רק בטובתם האישית מקצרת את חייה של החברה. מצב זה מסכן את הישרדותו של כל אדם במדינה; הוא אפילו מסכן את אלה שמנסים לעשות את זה. ההיסטוריה מלאה במפלות של ממשלות מסוג זה.

התנגדות לממשלות כאלה בדרך כלל גוררת בעקבותיה רק אלימות נוספת.

אבל אדם יכול להשמיע את קולו ולהתריע כשניצול סמכויות לרעה באופן זה הוא נפוץ. לא צריך לתמוך באופן פעיל בממשלה כזאת; מבלי לעשות משהו לא חוקי, עדיין אפשר בסופו של דבר לתקן את המצב, פשוט על-ידי הפסקת שיתוף פעולה. אפילו בעת כתיבת הדברים האלה, קיימות בעולם כמה ממשלות שנכשלות רק משום שהאזרחים שלהן מבטאים את אי-הסכמתם השקטה דרך אי-שיתוף פעולה. ממשלות אלה עומדות בסכנה: כל צרה שפוקדת אותן בזמן לא טוב עלולה להפיל אותן.

מצד שני, כשברור שממשלה עובדת קשה למען כל אזרחיה, ולא למען איזו קבוצה אינטרסנטית או רודן לא שפוי, צריך לתמוך בה ללא סייג.

קיים נושא שנקרא ״ממשל״. בבתי-הספר, מלמדים בעיקר ״אזרחות״ שהיא רק הדרך שבה מורכב הארגון הקיים. הנושא האמיתי, ״ממשל”, מופיע תחת כותרות שונות: כלכלה מדינית, פילוסופיה מדינית, עוצמה מדינית וכו’. כל הנושא של ״ממשל” ואיך למשול יכול להיות מאוד מדויק, כמעט כמו מדע טכני. אם מישהו מעוניין בממשל טוב יותר, כזה שלא גורם לצרות, הוא צריך להציע שילַמדו את הנושא בגילאים צעירים יותר בבתי-ספר; אפשר גם לקרוא על כך: זה לא נושא קשה במיוחד, אם אתה מבהיר את המילים המסובכות.

אחרי הכול, העם ומעצבי דעת הקהל שלו הם אלה שבדם ויזע נאבקים למען ארצם. ממשלה לא יכולה לדמם, היא אפילו לא יכולה לחייך: היא רק רעיון שיש לאנשים. האינדיבידואל הוא זה שחי –אתה.

קשה לנוע בדרך אל האושר
בצילה של רודנות מדכאת.
ידוע שממשלה מיטיבה, שמתוכננת ופועלת למען
כל העם,
מסירה את המכשולים מהדרך: כשדבר כזה קורה,
היא ראויה לתמיכה.