17. הייה מיומן1

1

בעידן של ציוד מורכב ושל מכונות וכלי רכב מהירים מאוד, הישרדותו של אדם, ההישרדות של בני משפחתו ושל חבריו תלויה במידה לא קטנה במיומנות הכללית של אחרים.

בעסקים, במדעי הטבע, במדעי הרוח ובממשלה, חוסר מיומנות 2 יכול לאיים על החיים ועל העתיד של המיעוט או של הרוב.

אני בטוח שתוכל לחשוב על דוגמאות רבות של הדברים האלה.

לאדם היה תמיד דחף לשלוט בגורלו. אמונות תפלות, ריצוי האלים הנכונים וריקודי פולחן לפני היציאה לציד יכולים להיחשב למאמצים לשלוט בגורל, ולא משנה עד כמה הם היו קלושים או לא מוצלחים.

רק אחרי שהאדם למד לחשוב, להעריך ידע וליישם אותו במיומנות, הוא החל לשלוט בסביבתו. ייתכן ש-”מתת אלוהים” האמיתית היתה האפשרות להיות מיומן.

האדם מכבד כישרון ויכולת בעיסוקים ובפעילויות היומיומיים. הוא כמעט סוגד להם כשהם אצל הגיבור או הספורטאי.

המבחן של מיומנות אמיתית הוא התוצאה הסופית.

האדם שורד במידה שבה הוא מיומן. במידה שבה הוא חסר מיומנות הוא נכחד.

עודד את רכישת המיומנות בכל עיסוק בעל ערך. שבח את המיומנות ותגמל אותה בכל פעם שאתה נתקל בה.

דרוש סטנדרטים גבוהים של ביצוע. המבחן של חברה הוא אם אתה, משפחתך וחבריך יכולים לחיות בה בביטחון.

מרכיבי המיומנות כוללים התבוננות, למידה ותרגול.

17-1. התבונן.

ראה את מה שאתה רואה, לא את מה שמישהו אומר לך שאתה רואה.

מה שאתה מבחין בו הוא מה שאתה מבחין בו. התבונן בדברים, בחיים ובאנשים אחרים בצורה ישירה, לא דרך איזשהו ערפל של דעות קדומות, דרך מסך של פחד או דרך הפרשנות של מישהו אחר.

במקום להתווכח עם אחרים, גרום להם להתבונן. אפשר להפריך את השקרים הבוטים ביותר, לחשוף את העמדות הפנים הגדולות ביותר, לפתור את החידות המורכבות ביותר, והתגליות המדהימות ביותר יכולות להתרחש אם פשוט תתעקש בעדינות שמישהו יתבונן.

כשנראה למישהו שהדברים כל-כך מבלבלים וקשים שזה כמעט בלתי נסבל, כשהוא מאבד את עשתונותיו, עזור לו פשוט לעשות צעד לאחור ולהתבונן.

כאשר הוא רואה את הדבר, זה בדרך כלל הופך להיות מאוד ברור לו. הוא יכול להמשיך ולטפל בדברים. אבל אם הוא לא רואה את זה בעצמו, לא מבחין בכך בעצמו, זה יכול להיות ממשי עבורו במידה מעטה, וכל ההנחיות וההוראות והענישה בעולם לא יפתרו את הערפול שהוא מרגיש.

אדם יכול להצביע על הכיוון שאליו צריך להסתכל ולהציע לאנשים שאכן יסתכלו: הסקת המסקנות תלויה בהם.

ילד או מבוגר רואים את מה שהם עצמם רואים וזאת המציאות עבורם.

מיומנות אמיתית מבוססת על יכולתו של אדם להתבונן. כשהיא הופכת למציאות, רק אז האדם יוכל להיות מוכשר ובטוח.

17-2. לְמַד.

האם אי פעם קרה שלמישהו היו נתונים כוזבים עליך? האם זה גרם לך צרות?

זה יכול לתת לך מושג כלשהו לגבי השַמות שנתונים כוזבים יכולים לעשות.

ייתכן שגם לך יש כמה נתונים כוזבים על מישהו אחר.

הפרדת השקר מהאמת מביאה להבנה.

קיימים בסביבה הרבה נתונים כוזבים. אנשים בעלי כוונות זדון ממציאים אותם כדי לשרת את מטרותיהם האישיות. כמה מהנתונים האלה נובעים פשוט מבורות מוחלטת לגבי העובדות. הם יכולים לחסום את קבלתם של נתונים נכונים.

תהליך הלמידה העיקרי מורכב מבדיקת הנתונים שעומדים לרשותנו, בחירת הנתונים הנכונים והפרדתם מהכוזבים, בחירת הנתונים החשובים והפרדתם מאלה שלא חשובים, וכך להגיע למסקנות שהאדם יכול ליישם. כשהוא עושה את זה, הוא בהחלט בדרך להיות מיומן.

המבחן של כל “אמת” הוא האם היא נכונה עבורך. אם, לאחר שקיבלת את כל הנתונים והבהרת בהם את כל המילים שאינך מבין ובחנת את המצב, זה עדיין לא נראה לך נכון, סימן שזה לא נכון ככל שזה נוגע אליך. דחה את זה. ואם תרצה, המשך עם זה הלאה ותחליט מהי האמת עבורך. אחרי הכול, אתה זה שתצטרך להשתמש או לא להשתמש בזה, לחשוב או לא לחשוב עם זה. אם אדם מקבל בצורה עיוורת “עובדות” או “אמיתוֹת” רק בגלל שאמרו לו שהוא חייב, ״עובדות״ ו-”אמיתות” שלא נראות לו נכונות, או שהן אפילו כוזבות, התוצאה הסופית עלולה להיות מצערת. זאת הסמטה שמובילה לפח האשפה של חוסר מיומנות.

חלק אחר של למידה כרוך בכך שהאדם פשוט יחרות דברים בזיכרון – כמו האיות של מילים, טבלאות ונוסחאות מתמטיות, הסדר שלפיו צריך ללחוץ על הכפתורים. אבל גם בלמידה פשוטה בעל-פה צריך לדעת לְמה נועד החומר ואיך ומתי להשתמש בו.

תהליך הלמידה הוא לא סתם צבירת נתונים על גבי נתונים. זה תהליך שבו רוכשים הבנות חדשות ודרכים טובות יותר לעשות דברים.

אלה שמצליחים בחיים אף פעם לא באמת מפסיקים ללמוד ולרכוש ידע. המהנדס המיומן דואג להישאר מעודכן לגבי שיטות חדשות; הספורטאי הטוב עוקב בהתמדה אחרי התקדמות ענף הספורט שלו; כל מקצוען שומר בהישג יד את הטקסטים שלו ונעזר בהם.

הדגם החדש של מקציף הביצים או של מכונת הכביסה, או המכונית מהדגם האחרון, כל אלה דורשים לימוד מסוים לפני שניתן יהיה להפעיל אותם במיומנות. כשאנשים לא עושים את זה, קורות תאונות במטבח ומתחולל מרחץ דמים בכבישים המהירים.

אדם שחושב שכבר אין לו עוד מה ללמוד בחיים, הוא אדם יהיר מאוד. אדם שלא מסוגל להשתחרר מהדעות הקדומות ומהנתונים הכוזבים שלו, ולהחליף אותם בעובדות ובאמיתוֹת שיכולות לסייע לחייו ולחייהם של כל האחרים בצורה הולמת יותר, הוא אדם עיוור עד כדי סכנה.

קיימות דרכים ללמוד כדי שאדם באמת ירכוש ידע ויוכל להשתמש במה שהוא לומד. בקצרה, הדרך הזו מורכבת ממורה ו/או מספרי לימוד שיודעים על מה הם מדברים; מהבהרת כל מילה שהאדם לא לגמרי מבין; מבדיקת מקורות אחרים ו/או מקום ההתרחשות של העניין; ממציאת הנתונים הכוזבים שייתכן שכבר יש לאדם: מניפוי והפרדה של השקר מהאמת לפי מה שנכון עבורך עכשיו. התוצאה הסופית תהיה ודאות ומיומנות פוטנציאלית. למעשה, זאת יכולה להיות חוויה מרעננת ומתגמלת. זה דומה לטיפוס במעלה הר בוגדני דרך שיחים קוצניים אבל לבסוף מגיעים לפסגה כשמסביב נפרש מראה חדש של העולם הרחב כולו.

כדי שתרבות תשרוד, היא חייבת לטפח בבתי-הספר שלה את הרגלי הלמידה ואת יכולות הלמידה. בית-ספר הוא לא מקום שבו שמים את הילדים כדי שלא יסתובבו בין הרגליים במשך היום. הדבר הזה יהיה יותר מדי יקר רק למטרה הזאת. זה לא מקום שבו מייצרים תוכים. בית-הספר הוא המקום שבו הילד צריך ללמוד איך ללמוד והמקום שבו אפשר להכין את הילדים להתמודד עם המציאות, ללמוד איך לטפל בה במיומנות ולהכין אותם לקחת את הפיקוד על עולם המחר, העולם שבו המבוגרים של היום יהיו בגיל העמידה או בגיל הזקנה.

הפושע המועָד מעולם לא למד איך ללמוד. פעם אחר פעם בתי-המשפט מבקשים ללמד אותו שאם הוא יבצע את הפשע פעם נוספת הוא יחזור לכלא: רוב הפושעים מבצעים שוב את אותו הפשע וחוזרים לכלא. למעשה, יותר ויותר חוקים נחקקים בגלל פושעים: האזרח ההגון הוא זה שמציית לחוקים; הפושעים, על פי הגדרה, לא עושים את זה: פושעים לא יכולים ללמוד. כל ההוראות, ההנחיות, העונשים והכפייה לא יפעלו על אדם שלא יודע איך ללמוד ולא יכול ללמוד.

הדבר שמאפיין ממשלה שהפכה לפושעת – כפי שכבר קרה בהיסטוריה – הוא שמנהיגיה לא יכולים ללמוד: כל התיעוד של העבר והשכל הישר ילַמדו אותם שבעקבות דיכוי יבוא אסון; עם זאת, היה צורך במהפכה אלימה כדי לטפל בהם או במלחמת-עולם שנייה כדי להיפטר מאחד כמו היטלר, ואלה היו אירועים מצערים מאוד לאנושות. האנשים האלה לא למדו. הם מצאו סיפוק בנתונים כוזבים. הם סירבו לקבל את כל הראיות והאמת. היה צורך להביס אותם.

הבלתי שפויים לא יכולים ללמוד. הם מונָעים על-ידי כוונות זדון סמויות או שהם מובסים עד שהם לא יכולים לחשוב בהיגיון, ולכן עובדות, אמת ומציאוּת הן הרבה מעבר להבנתם. הם ההתגלמות של נתונים כוזבים. הם לא מוכנים או לא יכולים באמת לקלוט או ללמוד.

הרבה מאוד בעיות אישיות וחברתיות מתעוררות מאי-היכולת ללמוד או מהסירוב ללמוד.

חייהם של כמה מאלה שסביבך ירדו מהפסים כי הם לא יודעים איך ללמוד, כי הם לא לומדים. אתה בוודאי יכול לחשוב על כמה דוגמאות.

אם אדם לא יכול להביא את אלה שסביבו ללמוד ולרכוש ידע, העבודה שלו יכולה להיעשות הרבה יותר קשה ואפילו עמוסה מדי ופוטנציאל ההישרדות שלו יכול להצטמצם במידה רבה.

אפשר לעזור לאחרים ללמוד ולרכוש ידע, אפילו רק בכך ששמים בהישג ידם את הנתונים הדרושים להם. אפשר לעזור פשוט על-ידי הכרה במה שהם למדו. אפשר לסייע, גם אם רק בהבעת הערכה לכל שיפור במיומנות שנראה לעין. אם רוצים, אפשר לעשות יותר מזה: אפשר לסייע לאדם אחר בכך שעוזרים לו – בלי ויכוחים – להפריד נתונים כוזבים, בכך שעוזרים לו למצוא ולהבהיר מילים שהוא לא הבין, בכך שעוזרים לו למצוא את הסיבות לכך שהוא לא לומד ורוכש ידע ולטפל בהן.

מאחר שהחיים הם במידה רבה ניסוי וטעייה, במקום להעניש מישהו שעשה שגיאה, גלה איך קרה שנעשתה שגיאה וראה אם האדם הזה יכול ללמוד מזה משהו.

מדי פעם ייתכן שתפתיע את עצמך כשתפתור את התסבוכות בחייו של אדם אחר רק בכך שתגרום לו ללמוד ולרכוש ידע. אני בטוח שאתה יכול לחשוב על דרכים רבות. ואני חושב שתגלה שהדרכים העדינות יותר פועלות בצורה הטובה ביותר. העולם כבר די אלים כלפי אנשים שלא יכולים ללמוד.

17-3. תַרגֵל.לתרגל: לבצע משהו שוב ושוב כדי להשיג מיומנות או ללטש אותה.

הלימוד נושא פרי כשמיישמים אותו. אפשר, כמובן, לשאוף לחוכמה לשם החוכמה עצמה: יש בזה אפילו יופי מסוים. אבל, למען האמת, אדם אף פעם לא באמת יודע אם הוא חכם או לא עד שהוא רואה את תוצאות הדבר שהוא מנסה ליישם.

כל פעילות, מיומנות או מקצוע, חפירת תעלות, משפטים, הנדסה, בישול או כל דבר אחר, ולא משנה עד כמה טוב למדו אותם, עומדים לבסוף במבחן האמיתי: האם אתה יכול לעשות את זה? והעשייה הזאת דורשת תרגול.

פעלולנים בסרטי קולנוע שלא מתרגלים תחילה, נפצעים. וכך גם עקרות-בית.

בטיחות היא לא נושא פופולארי כל-כך. משום שהיא בדרך כלל מלוּוה ב-”היזהר”, וב-”האט את הקצב”, אנשים יכולים להרגיש ששמים עליהם הגבלות. אבל קיימת גישה אחרת: אם אדם באמת מתורגל, הוא מוכשר ומיומן בצורה כזאת שהוא לא צריך “להיזהר” או “להאט את הקצב”. תנועה בטוחה במהירות גבוהה מתאפשרת רק באמצעות תרגול.

אדם חייב להעלות את רמת כישרונו ומיומנותו כדי להתאים אותה לקצב המהיר של התקופה שבה הוא חי. וזה נעשה באמצעות תרגול.

אדם יכול לאמן את עיניו, את גופו, את ידיו ואת רגליו עד שבאמצעות תרגול הם כאילו “לומדים לדעת”. הוא כבר לא צריך “לחשוב” כדי להפעיל את התנור או להחנות את המכונית: הוא פשוט עושה את זה. בכל פעילות, חלק די גדול ממה שנחשב ל-״כישרון״ הוא למעשה רק תרגול.

אם אדם לא מתכנן כל תנועה שהוא מבצע כדי לעשות משהו ולאחר מכן לא עושה אותה שוב ושוב עד שהוא יכול לבצע אותה אפילו בלי לחשוב עליה ולבצע אותה במהירות ובדייקנות, הוא יכול להכשיר את הקרקע לתאונות.

סטטיסטיקות נוטות להוכיח שהאנשים הכי פחות מתורגלים עוברים הכי הרבה תאונות.

אותו עיקרון חל על אומנויות ומקצועות שבהם משתמשים בעיקר בראש. עורך-הדין שלא תרגל שוב ושוב ושוב את הליכי בית-המשפט לא למד אולי לשנות מהר מספיק את מהלכי החשיבה שלו כדי להגיב נגד תפניות חדשות בתיק המשפטי והוא יפסיד בו. סוכן מניות חדש ולא מתורגל יכול להפסיד הון בתוך דקות. סוכן מכירות “ירוק” שלא עשה חזרות על מכירה יכול לגווע ברעב בגלל חוסר מכירות. התשובה הנכונה היא לתרגל, לתרגל ולתרגל!

לפעמים אדם מגלה שהוא לא יכול ליישם את מה שהוא למד. אם זה המצב, האשמה היתה בלימוד לא נכון, במורה או בספר הלימוד. קריאת ההנחיות היא דבר אחד; אבל לנסות ליישם אותן זה לפעמים דבר שונה לגמרי.

מדי פעם, כשאדם לא מגיע לשום מקום בעזרת תרגול, הוא צריך לזרוק את הספר ולהתחיל מאפס. תחום הקלטת הקול של סרטי קולנוע היה כזה: אם היית פועל לפי הטקסטים הקיימים בנושא הקלטות, לא היית מצליח לגרום לשירת הציפורים להישמע טוב יותר מקולו של צופר ערפל – זאת הסיבה לכך שישנם סרטים שאי אפשר להבין בהם מה השחקנים אומרים. מקליט קול טוב היה צריך לפתור הכול בעצמו כדי לבצע את עבודתו. אבל באותו תחום קולנוע קיים ההפך הגמור: יש טקסטים מצוינים על התאורה בצילום קולנוע: אם פועלים לפיהם בדיוק, מקבלים תמונה נהדרת.

זה מצער, במיוחד בחברה טכנית שפועלת בקצב מהיר, שישנם תחומי פעילות שלא נידונים בצורה מספקת בספרי לימוד קלים להבנה. אבל זה לא צריך לעצור אף אחד. כשקיימים ספרי לימוד טובים, הערך אותם ולמד אותם היטב. כשהם לא קיימים, אסוף את כל הנתונים הזמינים, למד אותם ופתור בעצמך את כל השאר.

אבל תיאוריה ונתונים יתפתחו יפה רק כשמיישמים אותם, וכשמיישמים אותם באמצעות תרגול.

אדם נמצא בסכנה כשהאנשים שמסביבו לא מתרגלים את כישוריהם עד שהם באמת יכולים לעשות אותם. יש הבדל עצום בין “די טוב” לבין כישרון ומיומנות מקצועיים. על הפער ביניהם מגשר התרגול.

דאג לכך שאנשים יסתכלו, ילמדו, ימצאו פתרון, ולאחר מכן יבצעו את זה. וכשהם מבצעים את זה נכון, דאג לכך שהם יתרגלו, יתרגלו, יתרגלו עד שהם יוכלו לבצע את זה כמקצוענים.

יש הנאה רבה בכישרון, במיומנות ובתנועה מהירה: אפשר לבצע אותם בבטחה רק על-ידי תרגול. זה לא כל-כך בטיחותי לנסות לחיות עם אנשים שנעים לאט בעולם שנע מהר.

הצורה הטובה ביותר להתקדם
בדרך אל האושר היא בלוויית אנשים מיומנים.

  1. 1. מיומן: מסוגל לבצע היטב את אותם דברים שהוא עושה; בעל יכולת; מוכשר בעשיית הדברים שהוא עושה; מסוגל לעמוד בדרישות של פעילותו.
  2. 2. חוסר מיומנות: היעדר ידע, הכשרה, מיומנות או יכולת מספקים; נטייה
    לעשות טעויות או שגיאות גדולות; שלומיאליות.