12. הגן על סביבתך ושפר אותה.1

1

12-1. הקפד על הופעה נאה.

יש אנשים שלפעמים לא עולה בדעתם – משום שהם לא חייבים להעביר את הזמן בהסתכלות על עצמם – שהם מהווים חלק מהנוף ומההופעה של אחרים. ויש כאלה שלא מודעים לכך שאחרים שופטים אותם על פי הופעתם.

בעוד שבגדים יכולים להיות יקרים, סבון ותכשירי הטיפוח האחרים אינם קשים כל-כך להשגה. לפעמים קשה לגלות את הטכניקות, אבל אפשר לפתח אותן.

בחברות מסוימות, כשהן ברבריות או כשמצבן מתדרדר מאוד, הכיעור המופגן יכול אפילו להפוך לאופנה. זהו למעשה סימפטום של חוסר כבוד עצמי.

כשאדם עובד או מתעמל, הוא יכול להתלכלך מאוד. אבל זה לא שולל את הצורך להתנקות. כדוגמה לכך, ישנם פועלים אירופאים ואנגלים שמצליחים לשמור על סגנון הופעה אפילו כשהם עובדים. אפשר להבחין שכמה מהספורטאים הטובים יותר נראים טוב למרות שהם שטופי זיעה.

לסביבה שהושחתה על-ידי אנשים מרושלים יכולה להיות השפעה מדכאת קלה על המורל 2

עודד את הסובבים אותך להיראות טוב בכך שתחמיא להם כשהם נראים טוב, או אפילו תעזור להם בעדינות לפתור את בעיותיהם כשהם לא נראים טוב. זה עשוי לשפר את הערכתם העצמית וגם את המורל שלהם.

12-2. דאג לאזור שלך.

כשאנשים הורסים את רכושם ואת אזורם, זה יכול לגלוש לאזורך.

כשנראה שאנשים לא מסוגלים לדאוג לחפצים ולמקומות שלהם, זה סימפטום לכך שהם מרגישים שהם לא באמת שייכים לשם ושהחפצים שלהם לא באמת שייכים להם. החפצים ש-”ניתנו” להם בצעירותם הגיעו עם יותר מדי אזהרות והגבלות שהוצמדו אליהם, או שהם נלקחו מהם על-ידי אחיהם, אחיותיהם או הוריהם. וקרוב לוודאי שהם לא הרגישו רצויים.

הדברים שברשותם, החדרים ומקומות העבודה, כלי הרכב של אנשים כאלה מכריזים על כך שהם לא באמת רכושו של מישהו. גרוע מכך, לעתים אפשר לראות מעין זעם כלפי רכוש. וַנדָליזם 3 הוא ביטוי לכך: הבית או המכונית ”שלא שייכים לאף אחד” נהרסים עד מהרה.

אלה שבונים שיכונים עבור אנשים דלי אמצעים ומנסים לתחזק אותם, עומדים לעתים קרובות חסרי אונים מול הקצב המהיר שבו הם נהרסים. העניים, על פי הגדרה, מחזיקים בבעלותם מעט רכוש או שאין להם כלום. כשמטרידים אותם בדרכים שונות, הם מתחילים גם להרגיש שהם לא שייכים.

אבל עשירים או עניים, האנשים שמסיבה כלשהי לא דואגים לרכושם ולמקומותיהם יכולים לגרום אי-סדר לסובבים אותם. אני בטוח שתוכל לחשוב על דוגמאות כאלה.

שְאל אנשים כאלה מה באמת שייך להם בחיים ואם הם באמת שייכים למקום שבו הם נמצאים ותקבל כמה תשובות מפתיעות. ואתה גם תעזור להם במידה רבה.

אפשר ללמד את מיומנות הארגון של רכוש ושל מקומות. זה יכול להיראות למישהו כרעיון חדש שלאחר שלוקחים פריט מסוים ומשתמשים בו, צריך להחזיר אותו למקומו כדי שאפשר יהיה למצוא אותו שוב: יש אנשים שמבזבזים מחצית מזמנם רק בחיפוש אחר חפצים. זמן קצר שיוקדש להתארגנות יכול לשאת פרי ולהביא לקצב עבודה מוגבר: זה לא בזבוז זמן כפי שאנשים חושבים.

כדי להגן על רכושך ועל המקומות שלך, דאג לכך שאחרים ידאגו לשלהם.

12-3 . עזור לדאוג לכדור הארץ.

הרעיון שלאדם יש חלק בכדור הארץ ושהוא יכול וצריך לעזור לדאוג לו עשוי להיראות נשגב מאוד, ובעיני אחדים ממש לא מציאותי. אבל כיום מה שקורה בצדו השני של כדור הארץ, אפילו במרחק רב מאוד, יכול להשפיע על מה שקורה בביתך.

תגליות שהגיעו בזמן האחרון מגששוֹת שנשלחו לכוכב נוגה הראו שהעולם שלנו יכול להתדרדר עד לנקודה שבה לא יוכלו יותר להתקיים עליו חיים. וייתכן שזה יוכל לקרות עוד בתקופת החיים הזאת.

עקור יערות רבים מדי, זהם נהרות וימים רבים מדי, פגע באטמוספירה, וזה יהיה סופנו. הטמפרטורה של פני השטח יכולה לעלות לדרגת חום לוהט, הגשם יכול להפוך לחומצה גופרתית. כל היצורים החיים יכולים למות.

מישהו יכול לשאול ״אפילו אם זה היה נכון, מה אני יכול לעשות בקשר לזה?״ ובכן, אפילו אם רק היית מזעיף פנים כשאנשים עשו דברים שיכולים להרוס את כדור הארץ, היית עושה משהו בקשר לזה. אפילו אם רק האמנת שזה פשוט לא דבר טוב להרוס את כדור הארץ והיית מציין את הדעה הזו, עשית משהו.

הדאגה לכדור הארץ מתחילה בחזית ביתך. היא ממשיכה לאורך הדרך המובילה לבית-הספר או לעבודה. היא כוללת מקומות כמו אתרי הפיקניק והנופש. האשפה שמזהמת את פני השטח ואת מקורות המים, שדות הקוצים שמזמינים שריפות, אלה דברים שלא צריך לתרום להם, וברגעי הפנאי אפשר לעשות משהו בקשר אליהם. נטיעת עץ נראית אולי די שולית, אבל זה עדיין משהו.

בכמה מדינות, הקשישים, המובטלים לא יושבים בחוסר מעש ומתפרקים לחתיכות: נעזרים בהם כדי לטפל בגינות, בפארקים וביערות, לאסוף את הפסולת ולהוסיף קצת יופי לעולם. אין מחסור במשאבים לטיפול בכדור הארץ. בדרך כלל מתעלמים מהם. אפשר לראות ש-׳גדוד האזרחים לשימור הסביבה׳ בארה”ב, שאורגן בשנות ה-30 של המאה ה-20 כדי לקלוט אליו את כוחות הנוער והקצינים המובטלים, היה אחד הפרוייקטים הבודדים, אם לא היחיד באותה תקופת שפל, שהכניס למדינה הון הרבה יותר גדול מההוצאות. הפרוייקט ייער מחדש שטחים נרחבים ועשה דברים אחרים בעלי ערך שטיפלו בחלק האמריקני של כדור הארץ. רואים שהגדוד הזה כבר לא קיים יותר. המעט שאדם יכול לעשות הוא להביע את דעתו שפרוייקטים מהסוג הזה הם כדאיים, ולתמוך במעצבי דעת קהל ובארגונים שעוסקים בפעילות סביבתית.

אין מחסור בטכנולוגיה. אבל הטכנולוגיה והיישום שלה עולים כסף. אפשר להשיג כסף כשפועלים לפי קווי מדיניות כלכליים נבונים, קווי מדיניות שלא מענישים את כולם. קווי מדיניות כאלה קיימים.

יש דברים רבים שאדם יכול לעשות כדי לעזור לדאוג לכדור הארץ. הוא מתחיל עם הרעיון שצריך לעשות את זה. לאחר מכן הוא משכנע אחרים שהם צריכים לעשות את זה.

האדם התקדם לנקודה שבה יש לו את הפוטנציאל להרוס את כדור הארץ. חייבים לקדם אותו הלאה אל היכולת ואל הפעולות להצלתו.

אחרי הכול, זאת הקרקע שעליה אנחנו עומדים.

אם אחרים לא יעזרו להגן על הסביבה ולשפר אותה, לא תוכל להיות לדרך אל האושר
תשתית שעליה אפשר יהיה בכלל לנוע.

  1. 1. הגן: מנע את הפגיעה (במשהו או במישהו).
  2. 2. מורל: הגישה המנטלית והרגשית של אדם או קבוצה; תחושה של רווחה (מצב כללי טוב, נוחיות ויציבות); נכונות להמשיך עם משהו; תחושה של מטרה משותפת.
  3. 3. ונדליזם: הרס מרושע וזדוני של רכוש ציבורי או פרטי, במיוחד של כל דבר יפה או אומנותי.