שאלות נפוצות

מגיל מוקדם ביותר, אפשר להציג את 'הדרך אל האושר' לתלמידים.
מהו ׳המוסד הבינלאומי של הדרך אל האושר׳?

׳המוסד הבינלאומי של הדרך אל האושר׳ הינו ארגון לרווחת הציבור, ללא מטרות רווח, הממוקם באיזור לוס-אנג׳לס, קליפורניה, ועוזר לפעילויות של בודדים וקבוצות בעולם כולו המשתמשים בספר ובחומרים של ׳הדרך אל האושר׳. ׳המוסד הבינלאומי של הדרך אל האושר׳ נוסד ב-1984 והוא מוציא לאור את ׳הדרך אל האושר׳ ב-97 שפות.

באמצעות עבודתו של המוסד, מחנכים, מחוקקים, מנהלי תאגידים ונכבדים אחרים לומדים ליישם את ׳הדרך אל האושר׳ באיזורים שלהם. לפיכך, בין אלו שמאמצים את החוברת למען הרמוניה וחיים טובים יותר נמנים עכשיו ארגונים מגוונים כמו משטרת מדינת הונדורס, מזכ״ל הצלב האדום הפיליפיני והקונגרס לשוויון בין הגזעים.

מהי מטרתו של ׳המוסד הבינלאומי של הדרך אל האושר׳?

מטרת ׳המוסד הבינלאומי של הדרך אל האושר׳ היא ליצור חברה בטוחה יותר דרך הפצת ׳הדרך אל האושר׳.

באמצעות 21 הכללים, ׳הדרך אל האושר׳ מהווה דוגמה להתנהגות עבור אזרחי העולם. הסכם זה יוצר תרבות, מקום בו אנשים, קבוצות ומדינות יכולים להסתדר זה עם זה ללא אלימות ומלחמה.

ההפצה המתמשכת של הספרים בחברה מהווה את המשימה העיקרית בכל הפעילויות של ׳הדרך אל האושר׳. הפצת הספר יוצרת אדם יציב ובטוח יותר ובעקבות זאת משפחות, קבוצות, שכונות, ערים, מדינות, אומות ועולם יציבים ובטוחים יותר.

עשרות אלפי אנשים סביב העולם לוקחים חלק ברשת בינלאומית שהפיצה כ-100 מיליון ספרים בקירוב.

כיצד ממומן ׳מוסד הדרך אל האושר׳?

המוסד מייצר ומוכר עותקים של החוברת, סרטוני הוידיאו והפירסומים של ׳הדרך אל האושר׳. כל הכספים המתקבלים עבור הספרים והחומרים האחרים מושקעים בייצור חומרים נוספים ובהפצת ׳הדרך אל האושר׳ ברחבי העולם. כמו כן, המימון מגיע מתרומות של אנשים בודדים וארגונים התומכים במטרות המוסד בשיקום המוסר, האמון וההגינות בחברה על-ידי הפצה נרחבת של הספר.

תמורת תשלום, המוסד מנפיק רישיונות לאנשים בודדים או לחברות שיפיצו את החוברת במדינתם עם כריכה מעוצבת משלהם.

מהו ספר ׳הדרך אל האושר׳?

הספר של ׳הדרך אל האושר׳ הינו מדריך קל, פשוט וברור לקבלת החלטות נכונות. הוא עוזר לאנשים לעשות בחירות והחלטות נכונות, ולבחירות ולהחלטות אלו יש השפעה על כולם.

העקרונות שנמצאים בספר ׳הדרך אל האושר׳ מבוססים על הגיון בריא, ונכתבו כדי שיהיה ניתן ליישמם. ספר זה הינו מדריך מעשי ומודרני בעזרתו כל אדם יוכל לכוון בבטחה את חייו בכיוון מוצלח ומאושר יותר.

הוא מעניק מצפן מוסרי לכל אחד מכל גזע, צבע או אמונה, הוא מתגבר בהצלחה על כל מחסומי התרבות, הדת והשפה. בכל מקום שבו הספר מופץ באופן נרחב, הוא מביא לסביבה בטוחה יותר ופחות אלימה בשל העקרונות והערכים ההגיוניים הללו.

הקוד המוסרי המבוסס על היגיון פשוט אומץ רשמית על ידי יחידות צבאיות תאילנדיות מלכותיות בחזית


כמה עותקים של ׳הדרך אל האושר׳ חולקו?

נכון להיום, למעלה כ-100 מיליון עותקים של ׳הדרך אל האושר׳ הופצו ביותר מ-97 שפות ובמעל 170 מדינות.

באילו נושאים עוסקת ׳הדרך אל האושר׳?

כל פרק כולל מאמר מעמיק שקל לקרוא ולהבין אותו. הוא מלמד בצורה הגיונית ונותן לאדם את הערכים וההבנה הנחוצים לו על מנת לקבל החלטות נבונות ונכונות בחיים.

מי כתב את הספר, ולמה הוא כתב אותו?

הספר ׳הדרך אל האושר׳ נכתב על ידי ל. רון האברד.

שנות ה-70 סימלו תקופה של התדרדרות מוסרית חריפה ונפוצה בעולם המערבי. מקום הדת הפך למוגבל באופן הולך וגובר בשעה שבחזיתות רבות קראו תיגר על אמות מידה מוסריות ואתיות. לדוגמה, בשנת 1980 בית המשפט העליון פסק ואסר על בית-ספר ציבורי במדינת קנטאקי שבארה"ב להציג את עשרת הדיברות מפני שפעולה זו מפרה את ההפרדה בין המדינה לכנסיה, כפי שמכתיב התיקון הראשון בחוקת ארה״ב. תגובתו של מר האברד לכך ולאירועים אחרים היתה: ״כאשר הדת איננה בת השפעה בחברה או שחדלה מלהיות, המדינה יורשת את העול המלא של מוסר הציבור, הפשע וחוסר סובלנות. ואז היא חייבת להשתמש בענישה ובמשטרה. עם זאת, זה לא דבר מוצלח כי אם המוסריות, השלמות האישית וההערכה העצמית לא טבועות כבר באדם, אי אפשר לכפות אותן בהצלחה מרובה.״

בראותו את התמוטטות כללי המוסר וצמצום ההשפעה של מוסדות שקידמו את הכללים הללו בעבר, מר האברד כתב תקנון התנהגות חילוני, ללא קשר לדת, על בסיס הגיון בריא: ׳הדרך אל האושר׳. מאז הפרסום הראשוני שלו נעשה שימוש בספר על-ידי אנשים מגזעים שונים ומרקע דתי שונה כמדריך הגיוני על מנת לעזור לעצמם, למשפחותיהם ולחבריהם. באמצעות השימוש ב-21 הכללים שהספר מכיל, ילדים ובוגרים מפתחים כללי התנהגות מוסריים שמבוססים על ההגיון וההבנה שלהם, מדוע היישום של כללים אלו מביא לחיים מאושרים יותר.

גלה עוד אודות ל. רון האברד.

האם ׳הדרך אל האושר׳ הינו ספר דתי?

׳הדרך אל האושר׳ אינו ספר דתי, ו-׳המוסד הבינלאומי של הדרך אל האושר׳ הוא גוף חילוני.

ייתכן ש-׳הדרך אל האושר׳ היא התקנון המוסרי הראשון שמבוסס כולו על היגיון. הספר נכתב על-ידי ל. רון האברד כיצירה נפרדת, ואינו מהווה חלק משום תורה דתית. כל הדפסה חוזרת או הפצה פרטית של החוברת אינה מצביעה על קשר או מימון של שום ארגון דתי. לפיכך מותר למשרדי ממשלה ועובדיהם להפיץ אותה כפעילות לא-דתית.

הרבה קבוצות השתמשו בספר ׳הדרך אל האושר׳, מכיוון שהאמירות הפשוטות אך החזקות שבו משתלבות עם רוב דתות העולם.

משום ש-׳הדרך אל האושר׳ איננה דתית, היא מתאימה לשימושם של כל אדם, ציבור או קבוצה פרטית בכדי לשפר מצבים בחייהם.

האם ניתן להשתמש בספר ׳הדרך אל האושר׳ בבתי-ספר ציבוריים?

כן. למעשה, מחנכים היו בין הראשונים שהבינו את ערך הספר בהחדרת ערכים לתלמידים ושיפור גישתם. הספר ׳הדרך אל האושר׳ הופץ ונעשה בו שימוש בלמעלה מ-12,000 בתי-ספר ציבוריים ופרטיים בכל אמריקה. למעלה מ-12 מיליון ילדים השתתפו בתחרות ״שמש דוגמה טובה״, שקיבלה השראה מכלל אחד שנמצא בספר ומבוססת עליו.

במחקר שנערך על מורים, 90% מהנשאלים דרגו את הצגת ערכי המוסר בספר ׳הדרך אל האושר׳ כ-״טובים״ ו-״מצוינים״. כמו כן, בין המורים שהעבירו תוכניות המבוססות על ׳הדרך אל האושר׳, 85% שמו לב לשינוי לטובה אצל התלמידים בנושא הבנת ערכי מוסר.

מחוץ לארה״ב, בתי-ספר במקומות שונים כמו הונגריה, לבנון, קולומביה, ונציה, סנט לוסיה, סנט קיטס, קמבודיה, גאנה ודרום אפריקה השתמשו ב-׳הדרך אל האושר׳.

מי משתמש בספר או מאשר אותו כחלק מתוכניות חינוכיות או תוכניות לשיפור חברתי?

ב-׳הדרך אל האושר׳ ובתוכניות שלה נעשה שימוש על-ידי מגוון רחב של בני נוער, קבוצות קהילתיות וארגונים חינוכיים, בתי-סוהר ומשרדי שיקום אסירים, מרכזי שיקום מסמים, ממשלות, מלונות ועסקים אחרים, כמו גם אנשים פרטיים המודאגים מהמצב.

התחרות הלאומית ״שמש דוגמה טובה״, קיבלה הכרה ואותות לשבח מחברי קונגרס, סנטורים, ומושלים מארבעים המדינות שבארה״ב, ומהנשיאים רונלד רייגן וביל קלינטון.

בנוסף לארה״ב, הספר אומץ ויושם על-ידי משרדי ממשלה בדרום-אפריקה, ונצואלה, מקסיקו, הונדורס, פנמה, ניגריה, אינדונזיה, הפיליפינים, ישראל, רפובליקת גויאנה ורבות אחרות.

כדי לקרוא על ההצלחות הרבות של השימוש בחוברת על-ידי אנשים פרטיים וקבוצות, בקר בחלק של ״תוכניות ותוצאות״ באתר.

'מוסד הדרך אל האושר' מספק חבילות של חוברות ׳הדרך אל האושר׳ להפצה.
האם קיימת אפשרות שאנשים ידפיסו מחדש או יוציאו לאור עותקים משלהם של הספר?

כן. המוסד מעניק אישורי הדפסה לארגונים, יחידים, בתי-ספר, ומשרדי ממשלה עבור עמלת רישוי סמלית. כמו כן, ניתן להזמין עותקים ישירות מהמוסד שברשותו מתקן הדפסה על פי דרישה. הוא מצויד באופן מלא בכדי לתת מענה לבקשות עבור מהדורות אישיות של החוברת בכל כמות.

לקבלת ערכת מידע חינם הכוללת עותק של ׳הדרך אל האושר׳ ו-DVD המציג את התוכנית של ׳הדרך אל האושר׳, לחץ כאן.