17.6 קרא את הקטע

כלל 2-17, הייה מיומן: למד

17. הייה מיומן.1

2-17. לְמַד.

האם אי פעם קרה שלמישהו היו נתונים כוזבים עליך? האם זה גרם לך צרות?

זה יכול לתת לך מושג כלשהו לגבי השַמות שנתונים כוזבים יכולים לעשות.

ייתכן שגם לך יש כמה נתונים כוזבים על מישהו אחר.

הפרדת השקר מהאמת מביאה להבנה.

קיימים בסביבה הרבה נתונים כוזבים. אנשים בעלי כוונות זדון ממציאים אותם כדי לשרת את מטרותיהם האישיות. כמה מהנתונים האלה נובעים פשוט מבורות מוחלטת לגבי העובדות. הם יכולים לחסום את קבלתם של נתונים נכונים.

תהליך הלמידה העיקרי מורכב מבדיקת הנתונים שעומדים לרשותנו, בחירת הנתונים הנכונים והפרדתם מהכוזבים, בחירת הנתונים החשובים והפרדתם מאלה שלא חשובים, וכך להגיע למסקנות שהאדם יכול ליישם. כשהוא עושה את זה, הוא בהחלט בדרך להיות מיומן.

המבחן של כל "אמת" הוא האם היא נכונה עבורך. אם, לאחר שקיבלת את כל הנתונים והבהרת בהם את כל המילים שאינך מבין ובחנת את המצב, זה עדיין לא נראה לך נכון, סימן שזה לא נכון ככל שזה נוגע אליך. דחה את זה. ואם תרצה, המשך עם זה הלאה ותחליט מהי האמת עבורך. אחרי הכול, אתה זה שתצטרך להשתמש או לא להשתמש בזה, לחשוב או לא לחשוב עם זה. אם אדם מקבל בצורה עיוורת "עובדות" או "אמיתוֹת" רק בגלל שאמרו לו שהוא חייב, ״עובדות״ ו-"אמיתות" שלא נראות לו נכונות, או שהן אפילו כוזבות, התוצאה הסופית עלולה להיות מצערת. זאת הסמטה שמובילה לפח האשפה של חוסר מיומנות.

חלק אחר של למידה כרוך בכך שהאדם פשוט יחרות דברים בזיכרון – כמו האיות של מילים, טבלאות ונוסחאות מתמטיות, הסדר שלפיו צריך ללחוץ על הכפתורים. אבל גם בלמידה פשוטה בעל-פה צריך לדעת לְמה נועד החומר ואיך ומתי להשתמש בו.

תהליך הלמידה הוא לא סתם צבירת נתונים על גבי נתונים. זה תהליך שבו רוכשים הבנות חדשות ודרכים טובות יותר לעשות דברים.

אלה שמצליחים בחיים אף פעם לא באמת מפסיקים ללמוד ולרכוש ידע. המהנדס המיומן דואג להישאר מעודכן לגבי שיטות חדשות; הספורטאי הטוב עוקב בהתמדה אחרי התקדמות ענף הספורט שלו; כל מקצוען שומר בהישג יד את הטקסטים שלו ונעזר בהם.

הדגם החדש של מקציף הביצים או של מכונת הכביסה, או המכונית מהדגם האחרון, כל אלה דורשים לימוד מסוים לפני שניתן יהיה להפעיל אותם במיומנות. כשאנשים לא עושים את זה, קורות תאונות במטבח ומתחולל מרחץ דמים בכבישים המהירים.

אדם שחושב שכבר אין לו עוד מה ללמוד בחיים, הוא אדם יהיר מאוד. אדם שלא מסוגל להשתחרר מהדעות הקדומות ומהנתונים הכוזבים שלו, ולהחליף אותם בעובדות ובאמיתוֹת שיכולות לסייע לחייו ולחייהם של כל האחרים בצורה הולמת יותר, הוא אדם עיוור עד כדי סכנה.

קיימות דרכים ללמוד כדי שאדם באמת ירכוש ידע ויוכל להשתמש במה שהוא לומד. בקצרה, הדרך הזו מורכבת ממורה ו/או מספרי לימוד שיודעים על מה הם מדברים; מהבהרת כל מילה שהאדם לא לגמרי מבין; מבדיקת מקורות אחרים ו/או מקום ההתרחשות של העניין; ממציאת הנתונים הכוזבים שייתכן שכבר יש לאדם: מניפוי והפרדה של השקר מהאמת לפי מה שנכון עבורך עכשיו. התוצאה הסופית תהיה ודאות ומיומנות פוטנציאלית. למעשה, זאת יכולה להיות חוויה מרעננת ומתגמלת. זה דומה לטיפוס במעלה הר בוגדני דרך שיחים קוצניים אבל לבסוף מגיעים לפסגה כשמסביב נפרש מראה חדש של העולם הרחב כולו.

כדי שתרבות תשרוד, היא חייבת לטפח בבתי-הספר שלה את הרגלי הלמידה ואת יכולות הלמידה. בית-ספר הוא לא מקום שבו שמים את הילדים כדי שלא יסתובבו בין הרגליים במשך היום. הדבר הזה יהיה יותר מדי יקר רק למטרה הזאת. זה לא מקום שבו מייצרים תוכים. בית-הספר הוא המקום שבו הילד צריך ללמוד איך ללמוד והמקום שבו אפשר להכין את הילדים להתמודד עם המציאות, ללמוד איך לטפל בה במיומנות ולהכין אותם לקחת את הפיקוד על עולם המחר, העולם שבו המבוגרים של היום יהיו בגיל העמידה או בגיל הזקנה.

הפושע המועָד מעולם לא למד איך ללמוד. פעם אחר פעם בתי-המשפט מבקשים ללמד אותו שאם הוא יבצע את הפשע פעם נוספת הוא יחזור לכלא: רוב הפושעים מבצעים שוב את אותו הפשע וחוזרים לכלא. למעשה, יותר ויותר חוקים נחקקים בגלל פושעים: האזרח ההגון הוא זה שמציית לחוקים; הפושעים, על פי הגדרה, לא עושים את זה: פושעים לא יכולים ללמוד. כל ההוראות, ההנחיות, העונשים והכפייה לא יפעלו על אדם שלא יודע איך ללמוד ולא יכול ללמוד.

הדבר שמאפיין ממשלה שהפכה לפושעת – כפי שכבר קרה בהיסטוריה – הוא שמנהיגיה לא יכולים ללמוד: כל התיעוד של העבר והשכל הישר ילַמדו אותם שבעקבות דיכוי יבוא אסון; עם זאת, היה צורך במהפכה אלימה כדי לטפל בהם או במלחמת-עולם שנייה כדי להיפטר מאחד כמו היטלר, ואלה היו אירועים מצערים מאוד לאנושות. האנשים האלה לא למדו. הם מצאו סיפוק בנתונים כוזבים. הם סירבו לקבל את כל הראיות והאמת. היה צורך להביס אותם.

הבלתי שפויים לא יכולים ללמוד. הם מונָעים על-ידי כוונות זדון סמויות או שהם מובסים עד שהם לא יכולים לחשוב בהיגיון, ולכן עובדות, אמת ומציאוּת הן הרבה מעבר להבנתם. הם ההתגלמות של נתונים כוזבים. הם לא מוכנים או לא יכולים באמת לקלוט או ללמוד.

הרבה מאוד בעיות אישיות וחברתיות מתעוררות מאי-היכולת ללמוד או מהסירוב ללמוד.

חייהם של כמה מאלה שסביבך ירדו מהפסים כי הם לא יודעים איך ללמוד, כי הם לא לומדים. אתה בוודאי יכול לחשוב על כמה דוגמאות.

אם אדם לא יכול להביא את אלה שסביבו ללמוד ולרכוש ידע, העבודה שלו יכולה להיעשות הרבה יותר קשה ואפילו עמוסה מדי ופוטנציאל ההישרדות שלו יכול להצטמצם במידה רבה.

אפשר לעזור לאחרים ללמוד ולרכוש ידע, אפילו רק בכך ששמים בהישג ידם את הנתונים הדרושים להם. אפשר לעזור פשוט על-ידי הכרה במה שהם למדו. אפשר לסייע, גם אם רק בהבעת הערכה לכל שיפור במיומנות שנראה לעין. אם רוצים, אפשר לעשות יותר מזה: אפשר לסייע לאדם אחר בכך שעוזרים לו – בלי ויכוחים – להפריד נתונים כוזבים, בכך שעוזרים לו למצוא ולהבהיר מילים שהוא לא הבין, בכך שעוזרים לו למצוא את הסיבות לכך שהוא לא לומד ורוכש ידע ולטפל בהן.

מאחר שהחיים הם במידה רבה ניסוי וטעייה, במקום להעניש מישהו שעשה שגיאה, גלה איך קרה שנעשתה שגיאה וראה אם האדם הזה יכול ללמוד מזה משהו.

מדי פעם ייתכן שתפתיע את עצמך כשתפתור את התסבוכות בחייו של אדם אחר רק בכך שתגרום לו ללמוד ולרכוש ידע. אני בטוח שאתה יכול לחשוב על דרכים רבות. ואני חושב שתגלה שהדרכים העדינות יותר פועלות בצורה הטובה ביותר. העולם כבר די אלים כלפי אנשים שלא יכולים ללמוד.

  1. 1. מיומן: מסוגל לבצע היטב את אותם דברים שהוא עושה; בעל יכולת; מוכשר בעשיית הדברים שהוא עושה; מסוגל לעמוד בדרישות של פעילותו.
  2. 2. חוסר מיומנות: העדר ידע, הכשרה, מיומנות או יכולת מספקים; נטייה לעשות טעויות או שגיאות גדולות; שלומיאליות.
  3. 3. לתרגל: לבצע משהו שוב ושוב כדי להשיג מיומנות או ללטש אותה.