12.5 קרא את הקטע

כלל 2-12, הגן על סביבתך ושפר אותה: דאג לאיזור שלך

2-12. דאג לאיזור שלך.

כשאנשים הורסים את רכושם ואת אזורם, זה יכול לגלוש לאזורך.

כשנראה שאנשים לא מסוגלים לדאוג לחפצים ולמקומות שלהם, זה סימפטום לכך שהם מרגישים שהם לא באמת שייכים לשם ושהחפצים שלהם לא באמת שייכים להם. החפצים ש-"ניתנו" להם בצעירותם הגיעו עם יותר מדי אזהרות והגבלות שהוצמדו אליהם, או שהם נלקחו מהם על-ידי אחיהם, אחיותיהם או הוריהם. וקרוב לוודאי שהם לא הרגישו רצויים.

הדברים שברשותם, החדרים ומקומות העבודה, כלי הרכב של אנשים כאלה מכריזים על כך שהם לא באמת רכושו של מישהו. גרוע מכך, לעתים אפשר לראות מעין זעם כלפי רכוש. ונדליזם3 הוא ביטוי לכך: הבית או המכונית "שלא שייכים לאף אחד" נהרסים עד מהרה.

אלה שבונים שיכונים עבור אנשים דלי אמצעים ומנסים לתחזק אותם, עומדים לעתים קרובות חסרי אונים מול הקצב המהיר שבו הם נהרסים. העניים, על פי הגדרה, מחזיקים בבעלותם מעט רכוש או שאין להם כלום. כשמטרידים אותם בדרכים שונות, הם מתחילים גם להרגיש שהם לא שייכים.

אבל עשירים או עניים, האנשים שמסיבה כלשהי לא דואגים לרכושם ולמקומותיהם יכולים לגרום אי-סדר לסובבים אותם. אני בטוח שתוכל לחשוב על דוגמאות כאלה.

שְאל אנשים כאלה מה באמת שייך להם בחיים ואם הם באמת שייכים למקום שבו הם נמצאים ותקבל כמה תשובות מפתיעות. ואתה גם תעזור להם במידה רבה.

אפשר ללמד את מיומנות הארגון של רכוש ושל מקומות. זה יכול להיראות למישהו כרעיון חדש שלאחר שלוקחים פריט מסוים ומשתמשים בו, צריך להחזיר אותו למקומו כדי שאפשר יהיה למצוא אותו שוב: יש אנשים שמבזבזים מחצית מזמנם רק בחיפוש אחר חפצים. זמן קצר שיוקדש להתארגנות יכול לשאת פרי ולהביא לקצב עבודה מוגבר: זה לא בזבוז זמן כפי שאנשים חושבים.

כדי להגן על רכושך ועל המקומות שלך, דאג לכך שאחרים ידאגו לשלהם.