12.7 קרא את הקטע

כלל 3-12, הגן על סביבתך ושפר אותה: עזור לדאוג לכדור הארץ

3-12. עזור לדאוג לכדור הארץ.

1

הרעיון שלאדם יש חלק בכדור הארץ ושהוא יכול וצריך לעזור לדאוג לו עשוי להיראות נשגב מאוד, ובעיני אחדים ממש לא מציאותי. אבל כיום מה שקורה בצדו השני של כדור הארץ, אפילו במרחק רב מאוד, יכול להשפיע על מה שקורה בביתך.

תגליות שהגיעו בזמן האחרון מגששוֹת שנשלחו לכוכב נוגה הראו שהעולם שלנו יכול להתדרדר עד לנקודה שבה לא יוכלו יותר להתקיים עליו חיים. וייתכן שזה יוכל לקרות עוד בתקופת החיים הזאת.

עקור יערות רבים מדי, זהם נהרות וימים רבים מדי, פגע באטמוספרה, וזה יהיה סופנו. הטמפרטורה של פני השטח יכולה לעלות לדרגת חום לוהט, הגשם יכול להפוך לחומצה גופרתית. כל היצורים החיים יכולים למות.

מישהו יכול לשאול ״אפילו אם זה היה נכון, מה אני יכול לעשות בקשר לזה?״ ובכן, אפילו אם רק היית מזעיף פנים כשאנשים עשו דברים שיכולים להרוס את כדור הארץ, היית עושה משהו בקשר לזה. אפילו אם רק האמנת שזה פשוט לא דבר טוב להרוס את כדור הארץ והיית מציין את הדעה הזו, עשית משהו.

הדאגה לכדור הארץ מתחילה בחזית ביתך. היא ממשיכה לאורך הדרך המובילה לבית-הספר או לעבודה. היא כוללת מקומות כמו אתרי הפיקניק והנופש. האשפה שמזהמת את פני השטח ואת מקורות המים, שדות הקוצים שמזמינים שריפות, אלה דברים שלא צריך לתרום להם, וברגעי הפנאי אפשר לעשות משהו בקשר אליהם. נטיעת עץ נראית אולי די שולית, אבל זה עדיין משהו.

בכמה מדינות, הקשישים, המובטלים לא יושבים בחוסר מעש ומתפרקים לחתיכות: נעזרים בהם כדי לטפל בגינות, בפארקים וביערות, לאסוף את הפסולת ולהוסיף קצת יופי לעולם. אין מחסור במשאבים לטיפול בכדור הארץ. בדרך כלל מתעלמים מהם. אפשר לראות כי 'גדוד האזרחים לשימור הסביבה' בארה"ב, שאורגן בשנות ה-30 של המאה ה-20 כדי לקלוט אליו את כוחות הנוער והקצינים המובטלים, היה אחד הפרויקטים הבודדים, אם לא היחיד באותה תקופת שפל, שהכניס למדינה הון הרבה יותר גדול מההוצאות. הפרוייקט ייער מחדש שטחים נרחבים ועשה דברים אחרים בעלי ערך שטיפלו בחלק האמריקני של כדור הארץ. רואים שהגדוד הזה כבר לא קיים יותר. המעט שאדם יכול לעשות הוא להביע את דעתו שפרוייקטים מהסוג הזה הם כדאיים, ולתמוך במעצבי דעת קהל ובארגונים שעוסקים בפעילות סביבתית.

אין מחסור בטכנולוגיה. אבל הטכנולוגיה והיישום שלה עולים כסף. אפשר להשיג כסף כשפועלים לפי קווי מדיניות כלכליים נבונים, קווי מדיניות שלא מענישים את כולם. קווי מדיניות כאלה קיימים.

יש דברים רבים שאדם יכול לעשות כדי לעזור לדאוג לכדור הארץ. הוא מתחיל עם הרעיון שצריך לעשות את זה. לאחר מכן הוא משכנע אחרים שהם צריכים לעשות את זה.

האדם התקדם לנקודה שבה יש לו את הפוטנציאל להרוס את כדור הארץ. חייבים לקדם אותו הלאה אל היכולת ואל הפעולות להצלתו.

אחרי הכול, זאת הקרקע שעליה אנחנו עומדים.

אם אחרים לא יעזרו להגן על הסביבה ולשפר אותה,
לא תוכל להיות לדרך אל האושר תשתית שעליה אפשר יהיה בכלל לנוע.

  1. 1. הגן: מנע את הפגיעה (במשהו או במישהו).
  2. 2. מורל: הגישה המנטלית והרגשית של אדם או קבוצה; תחושה של רווחה (מצב כללי טוב, נוחיות ויציבות); נכונות להמשיך עם משהו; תחושה של מטרה משותפת.
  3. 3. ונדליזם: הרס מכוון ומרושע של רכוש פרטי או ציבורי, במיוחד כל דבר יפה ואומנותי.