חדשותשיקום של כבוד והערכה עצמית

אהוב ילדים ועזור להם – זאת הדרך שלה

רוזלבה קורדרו (מאחור) מלמדת את 'הדרך אל האושר' בבית-ספר יסודי במקסיקו סיטי, אחד מיותר מ-1,835 בתי-ספר שבהם היא ביקרה.
רוזלבה קורדרו הכי מאושרת כשהיא מגנה על הרווחה והעתיד של בני נוער וילדים עם 'הדרך אל האושר'.

יש חוסר בתשומת לב על ילדים. ההורים עובדים והילדים נטושים. הפשע נמצא בעלייה כי ילדים הולכים בעקבות סוחרי הסמים. הם רוצים כסף ומחפשים כל דרך לצאת מהחיים שלהם", אומרת קורדרו.

היא רואה שתי הזדמנויות לכוון את חייו של ילד לחיים של אושר: להחדיר לו בשלב מוקדם את הכללים של 'הדרך אל האושר', או להרים אותו כשהוא נופל ולשקם אותו.

"הספר הקטן הזה הוא כל-כך קל וכל-כך עוצמתי שעצם היישום שלו בחיים שלך ישנה אותך לעולמים", היא אומרת.

לעבר השאיפה של הכְוונה של ילד לחיות חיים מאושרים, קורדרו והארגון ללא כוונת רווח שלה, 'פיתוח חברתי ושיקום ערכים', עובדים כדי להגיע לכל ילדי בית-הספר במקסיקו לפני שהם יוכלו לפנות לסמים או לפשע.

במהלך 17 השנים האחרונות, הם העבירו סדנאות ב-1,835 בתי-ספר, והגיעו לכמה מיליונים באופן ישיר. בתור דוגמה אחת של איך זה יכול להתבצע, הקבוצה של קורדרו היא חלק מסדנה ייחודית של שיתוף פעולה. מגישים ממגוון של ארגונים כמו אלכוהוליסטים אנונימיים ומשרד התובע הכללי של מקסיקו מבקרים בבתי-ספר יסודיים ולוקחים פיקוד על היום. כל תלמיד משתתף בשמונה שעות של סדנאות, שמהן שעה שלמה היא על 'הדרך אל האושר'. מניאים ילדים מפשע וסמים, ומחדירים להם את 21 הכללים. בתשע שנים, הם ביקרו ב-621 בתי-ספר, והגיעו ליותר מ-439,848 ילדים.

זה לא נדיר שילד ניגש לקורדרו, בוכה, "מה אני יכול לעשות בגלל שההורים שלי מכים אותי? ואני אוהב אותם". מאחר שרבים עדיין לומדים לקרוא, היא שולחת אותם הביתה עם 'הדרך אל האושר' וגורמת להם לבקש מהוריהם לקרוא בקול יחד איתם מהפרק "אהוב ילדים ועזור להם". ההתפייסות היא בלתי נמנעת.

מאז התוכנית עברה לבתי-ספר תיכון. וכשקורדרו מלמדת כיתה, לפעמים עד חצי מבני הנוער קוראים "הֵי! אני זוכר אותך עם הספר הקטן!" – לאחר שפגשו אותה שלוש שנים לפני כן בבית-ספר יסודי.

אבל לאלפי בני נוער אין כזה מזל והם מוצאים את עצמם בכלא. עבורם, עדיין יש דרך.

קורדרו והצוות הוזמנו על-ידי השר לביטחון הציבור של מקסיקו להתחיל תוכניות בשישה מרכזי מעצר של בני נוער. במשך שלוש שנים, הם הגיעו לאלפי עבריינים צעירים, כשהם מלמדים אותם את 21 הכללים, כגון "טפל בעצמך", "אל תגנוב" ו-"הייה ראוי לאמון".

אבל הכלל שהכי משפיע עליהם הוא "הייה מיומן".

"הם מסתכלים על איך הם הולכים לעמוד מול החיים כשהם יהיו מחוץ לכלא", אומרת קורדרו, ומציינת שרבים פנו לפשע רק אחרי שנכשלו בעבודה ישרה. עם זאת, אחרי שקורדרו העבירה את התוכנית, היא הבחינה, "היתה ירידה בפשע ובאלימות בבתי הכלא".

כאשר ישוחררו, לעבריינים לשעבר האלו יהיה המצפן המוסרי שהיה חסר להם וכך הם יסתדרו הפעם הרבה יותר טוב. "אני שמחה כי אנחנו יכולים לתת לאנשים מודעות ולעזור לילדים שיהיו להם פתרונות בחייהם".

וקורדרו לא מזניחה השכלה גבוהה. יש לה בקשה להעביר סדנאות ב-34 מכללות וכל 50,000 הסטודנטים נרשמו. מי יודע, אולי כמה מהבוגרים הצעירים האלה ירימו את היד ויגידו "הֵי! אני זוכר אותך עם הספר הקטן!" – ביטוי שממשיך לאורך זמן ומראה בכמה חיים רוזלבה קורדרו נגעה עם 'הדרך אל האושר'.

"הספר הקטן הזה הוא כל-כך קל וכל-כך עוצמתי שעצם היישום שלו בחיים שלך ישנה אותך לעולמים", היא אומרת.


תרום

'מוסד הדרך אל האושר הבינלאומי' פועל כדי להפוך את מגמת ההתדרדרות המוסרית של החברה על-ידי השבת אמון ויושר באמצעות הפצה נרחבת של 21 הכללים. תרומות תומכות בהוצאה לאור ובהפצה של החוברות וחומרי תוכנית הלימודים של 'הדרך אל האושר'.